Palo Santo Tütsü Çeşitleri Nelerdir?

palo santo tütsü çeşitleri nelerdir page cover

Tütsüler kullanım yerine göre çeşitli boy, şekil ve yöntemlerde hazırlanırlar. Bu yazımızda şifalı ağaçlardan elde edilen Palo Santo Tütsünün; farklı türlerini, en çok tercih edilen Palo Santo tütsü çeşitlerini ve bu tütsülerin en iyi kullanım yöntemlerini paylaşacağız. Eğer bir Palo Santo tütsü alacaksanız bu yazımızı okumadan karar vermeyin.

Uzun yıllardır farklı tütsü çeşitlerini kullanmış ve deneyimlemiş biri olarak aralarında en sevdiğim tütsünün Palo Santo ağaç tütsü olduğunu söylemeliyim. Hem doğal olması, hem de bakır tütsülükler ile kullanıldığında çok hoş ve spiritüel bir görüntüsü olması nedeniyle benim her zaman favorim ❤️.

Palo Santo Yakmak Ne İşe Yarar?

Adını sıkça duyduğumuz Palo Santo; aslında Güney Amerika’da yetişen özel bir ağaç. Ama sıradan bir ağaç değil. Bu ağaçlar doğal ölümü gerçekleştikten sonra 4 ila 10 yıl kurumayı bekliyor. Ardından küçük parçalara ayrılıp ağaç tütsü olarak kullanılıyor ya da toz haline getirilip farklı çeşitlerde kullanılıyor.

 • Kokusu nedeniyle Palo Santo tütsü yakmak kişiyi rahatlatıyor ve sakinleştiriyor.
 • Ortama yaydığı negatif iyonlar havada asılı kalan yüklü enerjiyi yok ediyor.
 • Ortamdaki kötü kokuyu dağıtıp hoş bir koku yaratıyor.
 • Bazı inanışlara göre kötü ruhları uzaklaştırıyor.

Palo Santo Tütsü Hangi Ağaçtan Yapılır?

Palo Santo tütsü sadece Güney Amerika’da Peru ve Ekvador ülkelerinde yetişen Bursera Graveolens adlı bir ağacın parçalarından yapılıyor. Bu ağaç dünyada sadece bu bölgede yetişiyor ve yüzyıllardır şifa için kullanılıyor.

Kuru tropikal ormanlarda yetişen bu ağaca bölge halkı “holly wood” yani “kutsal ağaç” olarak sesleniyor. Ağacın dalları ve köklerinden farklı tütsü çeşitleri elde ediliyor.

Palo Santo Tütsü Çeşitleri Nelerdir?

Palo Santo ağacından elde edilen tütsüler ile farklı Palo Santo tütsü çeşitleri üretiliyor. Bu tütsüler ağacın farklı kısımlarından alınarak yapıldığı için kullanımı da farklılık gösterebiliyor. Gelin birlikte Palo Santo tütsü çeşitlerini inceleyelim.

Palo Santo Ağaç Tütsü

Palo Santo ağacının dalları, budakları ve gövdesinden elde edilen Palo Santo ağaç tütsü aslında Palo Santo tütsünün en çok sevilen ve tercih edilen çeşidi. Hem kimyasal içermemesi nedeniyle sağlıklı, hem de kokusunu çok daha iyi hissedebiliyorsunuz.

Palo Santo ağaç tütsüleri, çubuk tütsülerin aksine üretiminde barut ve kömür tozu gibi kimyasallar içermediği için kullanımı sağlık açısından bir tehlike oluşturmuyor. Zaten doğal ağaç tütsülerin tercih edilme sebeplerinden en önemlisi de bu.

Tüm Ürünleri Gör

Palo Santo Ağaç Tütsü Nasıl Kullanılır?

 1. Tütsü çubuğunun diğer ucu aşağıya bakacak şekilde tütsünüzün ucundan tutun.
 2. Aşağıya doğru dik olarak tuttuğunuz tütsünüzün diğer ucunu çakmak yardımıyla yakın.
 3. Tütsünüz doğal bir ağaç parçası olduğu için alev alana kadar yakmaya devam edin.
 4. Tütsünüzün ucu alev aldığında 5-6 saniye bekleyip ardından üfleyerek söndürün.
 5. Tütsünüzü yatay biçimde evinizde, odanızda, eşyalarınıza veya bedeninize dumanı dağılacak şekilde gezdirin.
 6. Dilerseniz tütsünüzü bir Palo Santo tütsülük içine yerleştirebilirsiniz.
 7. Palo Santo tütsülüğünüz yoksa yanmaz bir kap (cam, seramik, metal vb.) bekletebilirsiniz.
 8. Tütsünüz bir süre daha yanmaya devam edecektir.
 9. Tütsünüz tamamen söndüğünde bu işlemi dilediğiniz kadar tekrarlayın.

Palo Santo Ağaç Tütsü Nereden Satın Alınır?

Ağaç tütsülerin en büyük sorunu sahtekarlığa açık olmalarıdır. Palo Santo ağaç tütsü de onlardan biri. Palo Santo ağacı koruma altındaki bir ağaç türü olduğu için ağaç tütsü haline getirilirken mutlaka sertifikalanır. Bu yüzden Palo Santo ağaç tütsü satın almak için mutlaka sertifikalı Palo Santo Tütsü satıcılarını tercih edin.

Palo Santo Çubuk Tütsü

Her evde mutlaka bulunan çubuk tütsüler kullanım kolaylığı ve uygun fiyatlı oluşu sebebiyle sıkça tercih ediliyor. Palo Santo çubuk tütsü; Palo Santo ağacının kökleri ve gövdesinin toz haline getirilerek sıkıştırılmasıyla elde ediliyor. Kolay ve uzun süre yanması için ise özel bir madde ilave edilen Palo Santo çubuk tütsüleri kullanmak, evinizi ferahlatıp enerjisini temizlemek için güzel bir yöntem.

Palo Santo Çubuk Tütsü Nasıl Kullanılır?

 1. Palo Santo çubuk tütsünün ucunu çakmak yardımı ile yakın.
 2. Tütsülüğünüz varsa çubuk tütsünüzü tütsülüğünüze yerleştirin.
 3. Tütslüğünüz yoksa çubuk tütsünüzü toprak bir saksıya dikebilir veya yanan kısmı temas etmeyecek şekilde yanmaz (cam, metal, seramik vb.) bir kapta yakabilirsiniz.
 4. Tütsünüz tamamen yandığında sönecektir. Tütsünüzün söndüğünden emin olun.

Palo Santo Konik Tütsü (Geri Akış Tütsü & Şelale)

Konik tütsüler şekil itibariyle koniyi andırdığı için bu şekilde isimlendirilmiştir. Palo Santo konik tütsüler Palo Santo ağacının gövdesi ve köklerinin minik parçalar haline getirilip sıkıştırılarak koni şekline getirilmesiyle elde edilir. Kullanımı tıpkı çubuk tütsüler gibi kolaydır. Bir kez yandığında tamamen tükenene kadar sönmez.

Konik tütsüler genellikle şelale ya da geri akış tütsülük olarak da bilinir. Geri akış tütsülük ve şelale tütsülük modelleri ile kullanırsanız güzel kokusunun yanında rahatlatıcı mükemmel görüntüsünden de faydalanabilirsiniz.

Palo Santo Konik Tütsü Nasıl Kullanılır?

 1. Konik tütsüyü varsa tütsülüğünüze ya da düz ve yanmaz bir kap içerisine yerleştirin.
 2. Tütsünün ucundan çakmak ile yakın.
 3. Tütsünüz yanmaya başladığında alev çıkmayacak, içeriden yanacaktır.
 4. Tütsünüz tamamen bitene kadar yanacağı için yangın tehlikesine karşı tütsünüzün tamamen söndüğünden emin olun.

Hangi Palo Santo Tütsü Çeşidini Almalıyım?

 • Eğer ilk defa Palo Santo deneyimleyecekseniz: Palo Santo ağaç tütsü.
 • Eğer daha önce Palo Santo ağaç tütsü deneyip kullanamadıysanız: Palo Santo konik tütsü.
 • Zaten bir çubuk tütsü bağımlısıysanız: Palo Santo çubuk tütsü.
Tüm Ürünleri Gör

Benzer İçerikler